Kurz pro chůvy

Právě probíhá první interní kurz pro naše chůvy ze školiček. Hlavním tématem je respektující přístup, jeho základní principy a práce s nimi.

Věnujeme se potřebám dětí v batolecím a předškolním věku, specifikům vývoje, emocím a také procesu adaptace.Jednotlivé moduly kurzu budeme v roce 2024 nabízet také pro veřejnost ve dvou verzích - pro chůvy a pro rodiče.

Proč jsme vytvořili vlastní kurz pro chůvy?

Kurz jsme navrhli pro naše chůvy a pedagogy na míru na základě výzkumu v dětských skupinách. Pomáháme jim lépe zvládnout výzvy praxe a zároveň zlepšujeme kvalitu předškolní péče a vzdělávání.

Reflektuje potřeby chův a pedagogů

Provedli jsme výzkum s chůvami a pedagogy pracujícími v dětských skupinách. Na základě jejich potřeb jsme navrhli témata kurzu.

Je v souladu s našimi hodnotami a přístupem

V kurzu klademe důraz na respektující a individuální přístup k dětem. Věnujeme se potřebám, emocím, komunikačním dovednostem, je pro nás důležité porozumění respektujícího přístupu.

Čerpá z reálných situací a zkušeností ze školiček

Zaměřujeme se na reálné situace z našich školiček a jejich možná řešení. Řešení potenciálně stresových situací jsme také konzultovali s Platformou pro ranou péči.

Dejte mi vědět, až bude kurz pro veřejnost

Co obsahuje kurz pro chůvy?

Na základě výzkumu a zkušeností ze školiček jsme navrhli vlastní kurz pro naše chůvy. Témata kurzu reflektují potřeby pečujících osob ve školičkách.

Kurz obsahuje základní témata respektující komunikace, vývojovou psychologii předškolního věku, základy práce s emocemi a proces adaptace. Cílem kurzu je podpořit pečující personál v každodenním zvládání svojí práce.

V příštím roce nabídneme kurz i pro veřejnost. Vytvoříme dvě verze, pro pečující personál dětských skupin a pro rodiče.

Základní principy pedagogicko-výchovného přístupu Sto skupin

Vytváříme bezpečné prostředí, ve kterém mohou děti naplňovat svoje potřeby. Věnujeme se tématům respektující komunikace, emocím a základním lidským potřebám.

Adaptace dětí na školičku

Adaptace je pro nás důležitým procesem získávání vzájemné důvěry. Seznámíme se s jednotlivými kroky, které pomáhají k úspěšnému zvládnutí adaptace.

Vývojová psychologie

Rozumět specifikům batolecího a předškolního období je z hlediska přístupu zásadní. Zaměříme se také na odlišování vývojových a individuálních specifik u dětí.

Zvládání stresových situací

Práce s vlastními emocemi je pro tuto profesi nezbytná. Nabídneme možnosti práce s emocemi a připravíme vás na náročné situace, které vás mohou v praxi potkat.

Bezpečnost práce ve školičkách

Máme bohaté zkušenosti s provozováním dětských skupin. Připravili jsme pro vás konkrétní tipy z praxe týkající se bezpečného provozu.

Základ digitálních dovedností

Online dovednosti jsou pro práci v dětské skupině také důležité. Ukážeme si vychytávky při práci v Google workspace a ovládání programu Canva.

Reference

„Bylo to super! Děkuji. Oceňuji obzvlášť možnost prodiskutovat témata s ostatními průvodci a chůvami v očích jejich zkušeností. ”

Martin

„Největší AHA moment pro mě bylo aktivní naslouchání. Moc se mi líbila praktická ukázka, pomohla mi lépe si to představit."

Veronika

Zajímá vás více o kurzu?

Napište Lence. Lenka kurz vede a má mnohaleté zkušenosti s respektujícím přístupem ve výchově a vzdělávání.


Lenka Králová
lenka.kralova@stoskupin.cz
www.lenkakralova.cz
Linkedin