Podpořte nás finančně

Chci přispívat pravidelně

Díky pravidelné podpoře můžeme otevírat jednu školičku za druhou, vybírat ty nejlepší pečující týmy, pravidelně je školit, a tak posouvat kvalitu péče. Za 500 Kč měsíčně od 10 dárců vyškolíme novou chůvu pro školičku.

Chci přispět jednorázově

I jednorázový příspěvek pomůže. Za 250 Kč můžeme pořídit novou knížku do čtenářského koutku, za 500 Kč třeba xylofon nebo jiný hudební nástroj a větší částky nám pomohou otvírat nové školičky po celém Česku.

Proč potřebujeme vaši pomoc?

Letos můžeme založit 22 nových školiček, ale finanční podporu od státu jsme nezískali na žádnou

Shrnu na začátek pár faktů z posledních tří měsíců:

 • V Česku akutně chybí cca 40 000 míst ve školkách a dětských skupinách. (Zdroj: MPSV)
 • Přes 53 % maminek na rodičovské se chce vrátit do práce, ale nemůžou, protože nejsou dostupná místa ve školkách a dětských skupinách. (Zdroj: Mumdoo & Deloitte)
 • Zapojení do systému předškolní péče a vzdělávání má pozitivní efekt na rozvoj dětí i podporu rodin a největší benefit přináší pro lidi z nejslabších sociálních vrstev. (Zdroj: Kalíšková & Bičáková, CERGE-EI)
 • Investice do předškolní péče a vzdělávání má 1,8x vyšší návratnost než investice do základních, středních nebo vysokých škol. (Zdroj: PAQ Research)
 • Stát v březnu snížil alokaci dotace na zakládání dětských skupin pro neziskovky na třetinu.

Ano, snížil

Na tuhle dotaci jsme se připravovali půl roku

MPSV podporuje zakládaní nových dětských skupin dotací OPZ+. Ta je ale otevřená jen jednou za rok v březnu a hlavním rozhodujícím kritériem je čas podání. Nehodnotí se kvalita ani skutečná potřeba v lokalitě. Vloni jsme dostali dotaci 2 skupiny ve Vyškově a letos jsme jich chtěli dostat aspoň pět až deset. Udělali jsme to tak:

Pročesali jsme celou republiku a připravili jsme k otevření 22 lokací, kde akutně chybí místa ve školkách. Můžeme tam do několika měsíců založit nové dětské skupiny. Máme výkresy, nájemní smlouvy, platíme nájemné, máme souhlasy majitelů… zkrátka všechno, co je potřeba.

Stát ale nečekaně čtrnáct dní před otevřením výzvy snížil alokaci pro neziskovky na třetinu. To podpoří vznik jen 33 dětských skupin, což je třikrát míň než před rokem. Přitom už vloni přišlo 280 (!) žádostí a letos to bylo podobně. Škoda. Ale co naplat…

V den otevření výzvy jsme seděli u počítačů a čekali na 8:00, abychom žádosti podali včas. Tohle byl dost absurdní okamžik. Někdo klikal doma, někdo z kavárny, někdo z ateliéru… Rozmístili jsme se, protože jsme chtěli snížit riziko, že nám všem najednou vypadne internet a nestihneme to podat dost rychle. Nakonec to ale vyšlo a podali jsme je. Tady je žádost, kterou přesně v 8:00 podala naše finanční ředitelka Kačka:

Jedna z žádostí o dotaci na založení dětské skupiny, kterou jsme podali přesně v 8:00

A výsledek?

Nula.

Celá snížená alokace na podporu zakládání dětských skupin se vyčerpala za méně než 60 vteřin a žádná z našich žádostí to nestihla včas.

(Aktualizace k dnešku: Po pěti týdnech od podání a hromadě stížností od nás a dalších provozovatelů stát nakonec alokaci zpětně navýšil na původní částku. Tj. možná dostaneme dotaci na 2 skupinky. Víc nic.)

Pořád můžeme založit 22 dětských skupin ještě letos

Tady můžeme ještě letos založit 22 nových dětských skupin pro 400–500 dětí

Je to trochu frustrující, ale jsme tam, kde jsme:

 • Máme 22 lokací, kde můžeme otevřít nové dětské skupiny ještě letos
 • Každá z nich nás vyjde cca na 500 000,-
 • Státní podporu jsme nezískali na žádnou z nich
 • Pokud do 3-4 týdnů neseženeme peníze, budeme všech 22 lokací muset pustit

Normálně dětská skupina vyjde skoro na milion, ale díky podpoře od IKEA máme nábytek a vybavení, takže za milion zvládneme rozjet dvě. A 22 krát půl milionu není tolik peněz, ne?

Když připočtu operační náklady a další věci, tak hledáme 16 milionů korun do 3-4 týdnů. Vloni jsme otevřeli 13 nových dětských skupin, letos už tři a dalších 22 ještě zvládneme.

Game on!

Taky vás to štve? Zapojte se do řešení!

Všechny naše dětské skupiny jsou dlouhodobě finančně udržitelné, tj. vydělají si na sebe samy. Pomoc potřebují jen na začátku – to je těch 500 000,- na školičku krát 22 lokací, které teď hledáme.

Co nám nejvíc pomůže

 1. Finanční dar. Je to velká žádost, ale v Česku je minimálně 2 000 lidí, kteří takový dar můžou dát.
 2. Bezúročná půjčka. Peníze dokážeme vrátit za 2 roky i s malým úrokem.
 3. Další ambasadoři. Pomůže nám každý, kdo nás propojí s lidmi, kteří nás můžou podpořit půjčkou nebo darem.

Zajímá vás detail? Mrkněte na naše podklady pro partnery a dárce nebo na celý příběh zakládání Sto skupin.

Uvažujete o podpoře? Napište mi nebo rovnou zavolejte (777 854 124). Pobavíme se o možnostech a vybereme takovou, která vám bude sedět.

Jaký má podpora Sto skupin reálně dopad?

Každá školička pomůže 12-36 dětem a 24-72 rodičům. Děti se mohou rozvíjet v respektujícím prostředí, rodiče si lépe nastavit work-life balanc nebo se postupně vracet zpět do práce. To asi nemusím dlouho vysvětlovat.

Navíc každá naše školička vytvoří 5-15 nových pracovních míst a podpoří lokální komunitu – děti, rodiče, sousedy a další lidi v okolí.

Nejlepší argument jsou ale konkrétní příběhy rodičů a dětí od nás ze školiček:

Školička i paní učitelky jsou všechny skvělé. O dětičky se starají jak o vlastní a jde opravdu vidět že se jim věnují na maximum.

Maminka z Chodova u Karlových Varů

Hodnotila jsem číslem 10, protože jsme velice spokojení a nadšení. Od té doby co syn navštěvuje školičku udělal neskutečný pokrok ve vývoji. Tety máme všechny moc rády, dětem rozumí a jako rodič vždy odcházím s velkým klidem, protože vím, že můj syn dostane tu nejlepší péči a to je pro mě to nejdůležitější.

Rodiče z Vyškova

Chůvičky pečující o děti jsou skvělé. Dcera se těší každý den do školky. Ještě se nám nestalo, že by nechtěla přijít. Našla si kamarády a zkouší neustále nové aktivity. O všem, co se děje ve školce velmi ráda povídá.

Maminka z Prahy

Funguje to. Potřebujeme jen trochu štěstí 🍀

Za poslední měsíc, co to řeším, se mi podařilo získat už 3,7 milionu. Z toho 500 000,- jako dar a zbytek jako bezúročné půjčky, které vrátíme, až skupinky rozjedeme. Takže to funguje.

A ten půlmilionový dar jsme získali díky Janě Sedlákové – jedné z našich ambasadorek. Takže i doporučování funguje. Díky za to Jano!

Takže už chybí “jen” 12,3 milionu a potřebujeme jen trochu štěstí. Tenhle článek jsem napsal proto, abych ho podpořil. A přidám ještě citaci:

"Peníze mají smysl, jen když slouží dobrému účelu."

Řekl to před pár týdny na konferenci o promyšlené filantropii Martin Vohánka a přišlo mi, že trefil hřebík na hlavičku. Půl milionu na jednu dětskou skupinu není tolik. Jsou lidi a firmy, které mají dlouhodobě na účtech daleko víc, a tady můžou skutečně pomoci.

Dokonce je ani nemusí darovat. Stačí půjčit. My za ně rozjedeme školičku a vrátíme je.

Co myslíte – najdeme je? A pomůžete nám s tím?

Díky moc a krásný den!

🌷

Jindřich Fialka
Zakladatel Sto skupin z.s.
Linkedin

Uvažujete o pomoci?

Ozvěte se Jindrovi. Společně projdete situaci a domluvíte se, co dál.

Jindřich Fialka
+420 777 854 124
jindrich.fialka@stoskupin.cz
Domluvte si nezávaznou konzultaci